TT-sportens pm fredagen den 21 april

FOTBOLL: Lottning av semifinaler i herrarnas Champions League och Europa League (12.00/13.00, Nyon, Schweiz). Löpande rapportering, minst 1800 tecken klockan 15. Fakta.

+ Sidotext

FOTBOLL: Oklart om Zlatan Ibrahimovics knäskada. 1800 tecken. UTSÄNT

ISHOCKEY: Inför den fjärde SM-finalen mellan Brynäs och HV71. 2500 tecken klockan 16. Fakta.

+ Matchguide

INNEBANDY: Presskonferens med finallagen inför SM-finalerna (14.00, Stockholm). 2200 tecken klockan 17. Fakta.

+ Bilder

HANDBOLL: Damernas EM-kval lottas (12.30, Paris). Kortare text under eftermiddagen.

BASKET: SM-slutspel, damer: final 2 i bäst av 5: Luleå_Umeå Udominate (19.00). 1200 tecken klockan 22.

ISHOCKEY: Landskamp, herrar: Vitryssland_Sverige (18.00, Grodno). Kortare text klockan 21.30.

ISHOCKEY: Stanley Cup, åttondelsfinal 4 i bäst av 7. Nashville och Pittsburgh till kvartsfinal. UTSÄNT

TENNIS: Fed Cup: Europa/Afrika-zonen, grupp 2, pool A: Sverige_Sydafrika, Norge_Slovenien (Siauliai, Litauen, tom 22/4).

FOTBOLL: Superettan: Gefle_Syrianska FC (19.00).

BASKET: SM-slutspel, herrar: semifinal 3 i bäst av 7: Norrköping_Södertälje (19.04).

HANDBOLL: SM-slutspel, herrar: kvartsfinal 3 i bäst av 5: Kristianstad_Guif (19.00).

FOTBOLL: Franska ligan: Nancy_Marseille (20.45).

FOTBOLL: Bundesliga: Köln_Hoffenheim (20.30).

FOTBOLL: Spanska ligan: Sevilla_Granada (21.00).

RIDSPORT: Int fälttävl (Sopot, Polen, tom 23/4).

GYMNASTIK: Världscupen, rytmisk gymnastik (Tasjkent, tom 23/4).

RIDSPORT: Int hopptävl (Antwerpen, Belgien, tom 22/4).

ORIENTERING: SM, natt (Örebro).

SIMHOPP: Världsserien, deltävl 4 av 4 (Windsor, Kanada, tom 23/4).

BASKET: NBA-slutspel.

GYMNASTIK: EM, artistisk gymnastik (Cluj, Rumänien, tom 23/4).

BORDTENNIS: Världstouren (Incheon, Sydkorea, tom 23/4).

GOLF: Europatouren, damer (Sitges, Spanien, tom 23/4).

GOLF: Europatouren, herrar (Shenzhen, Kina, tom 23/4).

GOLF: USA-touren, herrar (San Antonio, Texas, tom 23/4).

TENNIS: ATP (Monte Carlo, tom 23/4).

BILJARD: VM, snooker (Sheffield, Storbritannien, tom 1/5).

FOTBOLL: Nederländska ligan.

FOTBOLL: 2.Bundesliga.

FOTBOLL: Danska ligan, mästerskapsserie.

FOTBOLL: Belgiska ligan, slutspel.

FOTBOLL: League championship.

FOTBOLL: Danska ligan, nedflyttningsgrupp B.

FOTBOLL: MLS.

FOTBOLL: Finländska ligan.

FOTBOLL: Turkiska ligan.

FOTBOLL: Portugisiska ligan.

FOTBOLL: Ryska ligan.

FOTBOLL: Serie B.

FOTBOLL: Division 1 Norra Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 2 Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Sydöstra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Nordöstra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Södra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Västra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Nordvästra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Sydvästra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 3 Mellersta Götaland, herrar.

ISHOCKEY: Finländska ligan, slutspel: bronsmatch: JYP_HIFK (17.30).

TRAV: Umåker (V64), Romme, Kalmar.

Vakthavande på sporten är i dag:

Kl 9-16: Ingela Ahlberg

Kl 16-24: Linus Schröder

Vi kan nås på tel 08-692 26 95

Resultatredaktionen 08-692 26 90

TT:s växel: 08-692 26 00

E-post: sport@tt.se

 
 
  • Mest lästa artiklarna
  • Senaste nytt
  • Mest läst